2. pilier – starobné dôchodkové sporenie 2025

Domov » 2. pilier – starobné dôchodkové sporenie 2025

Ako nastaviť 2. pilier v roku 2025, vyťažiť z neho maximum a získať lepší dôchodok?

Predstavte si, že sa pozeráte na fotografiu starých rodičov. Možno vidíte úsmev na láskavej tvári, možno stopy celoživotnej driny. A možno vám preblysne hlavou myšlienka: to, čo som kedysi dávno podpisoval – bol to 2. pilier či 3. pilier? A štátny dôchodok z 1. piliera… Bude mi to stačiť aspoň na nájomné?

Aký dôchodok budete dostávať vy?

Ak vás práve oblial studený pot, nie ste sami. Nejasná budúcnosť a predstava nízkeho dôchodku je strašiakom pre väčšinu pracujúcich.

Dobrou správou je, že prilepšením môže byť 2. dôchodkový pilier – starobné dôchodkové sporenie. Prevedieme vás od základov až po aktuálne zmeny v roku 2025. Pozrime sa na to, čo sa vám oplatí vedieť.

Čo je 2. dôchodkový pilier?

2. pilier je systém sporenia na dôchodok, kde sa časť vašich odvodov sporí na vašom osobnom dôchodkovom účte. Účet spravuje niektorá z dôchodkových správcovských spoločností (DSS). Vaše peniaze sa investujú do rôznych fondov, aby sa zhodnocovali vo váš prospech. Preto sa mu hovorí aj kapitalizačný pilier. Spolu s 1. pilierom, tzv. dôchodkovým poistením, má 2. pilier zabezpečiť vyšší príjem v starobe, prípadne pozostalým v prípade úmrtia.

Ako to funguje v praxi? Každý mesiac pritečú do Sociálnej poisťovne peniaze z odvodov pracujúcich zamestnancov, živnostníkov aj zamestnávateľov. Sociálna poisťovňa každý mesiac vypláca z týchto odvodov starobné dôchodky, spolu s množstvom iných dôchodkových dávok. Ak ste sporiteľom v 2. pilieri, poisťovňa časť vašich odvodov presunie na váš osobný dôchodkový účet.

Skúsme to zjednodušiť: ak ste sporiteľom v 2. pilieri, ako keby ste si zaobstarali šetriace prasiatko. Hoci vám štát každý mesiac zoberie odvody, neminie úplne všetko, čo vám vzal – časť peňazí vloží aj do vášho dôchodkového prasiatka. Prasiatko slúži na prilepšenie v starobe – preto je „nedobytné“. Štát vám ho dovolí otvoriť a dostať sa k úsporám, až keď budete starí. Vy si však môžete vybrať, ktorej spoločnosti (DSS) zveríte vaše prasiatko. Odborníci z danej DSS sa medzitým snažia vaše peniaze zhodnotiť. Aby ste v prasiatku našli viac peňazí, než ste vložili.

Prečo vznikol 2. pilier?

2. pilier bol zavedený od 1.1.2005 ako súčasť dôchodkovej reformy, zameranej na demografické výzvy. Zámerom bolo zabezpečenie lepšieho príjmu v starobe a prevzatie zodpovednosti za vlastné dôchodky.

Nepriaznivé demografické údaje

Jednoduchá odpoveď na otázku, prečo vznikol 2. pilier: demografia. Rodí sa čoraz menej detí a ľudia žijú dlhšie. Postupne bude menej a menej pracujúcich prispievať na odvody do Sociálnej poisťovne. Kým v roku 1950 prispievalo 6 pracujúcich na jedného dôchodcu, dnešný pomer je 2,7:1 a v 2050 projekcie odhadujú pomer 1,6:1. Takže štát bude mať z odvodov pracujúcich čoraz menej peňazí pre čoraz väčšiu skupinu dôchodcov.

Obyvateľstvo Slovenska podľa veku a pohlavia v roku 2025. Populačná pyramída, resp. strom života, zobrazuje počet mužov a žien v jednotlivých vekových kategóriách, pričom viditeľné sú výrazné rozdiely medzi generáciami. Zdroj: OSN, Population Division

Zdroj: https://population.un.org/wpp/Graphs/DemographicProfiles/Pyramid/703

Často sa 1. pilier prirovnáva k priebežnému systému, resp. k prietokovému ohrievaču. Nie je to však celkom presné prirovnanie. V praxi by to znamenalo, že všetky odvody, ktoré pritečú so Sociálnej poisťovne, na konci mesiaca prerozdelí dôchodcom. Že príjmy a výdavky sú vyrovnané a súčet je nulový.

Nepriaznivý trend vidíme už dnes: vyzbierané odvody nestačia na výplatu dôchodkov a Sociálna poisťovňa musí zápornú bilanciu riešiť z iných zdrojov. Už dnes chýbajú štátu peniaze na výplatu troch dôchodkov v roku!

Čo môžeme očakávať?

Štátny dôchodok pravdepodobne nebude dostatočný, aby sme si udržali štandard, na aký sme zvyknutí. Musíme sa vyrovnať s realitou:
a) na dôchodky budeme musieť prispievať viac – zvýšia sa odvody pracujúcich,
b) budeme vyplácať dôchodcom nižšie dôchodky – lebo nebude z čoho vyplácať,
c) budeme robiť do oveľa vyššieho veku, než robili naši rodičia.
Pravdepodobne sa nevyhneme kombinácii všetkých týchto nepríjemných opatrení a miera náhrady mzdy, po odchode do dôchodku, klesne.

Ako vyťažiť maximum z 2. piliera: Výber DSS a fondov

Dobre, už vieme, čo je to 2. pilier a prečo je dôležitý. Prichádza čas, využiť ho čo najlepšie. Obrazne povedané: aby ste postavili majstrovské dielo, nestačí len mať dobré náradie – potrebujete ho vedieť správne používať. Nastavenie 2. piliera je kľúčové pre dosiahnutie vášho finančného cieľa. Pozrime sa, ako na to.

Výber dôchodkovej spoločnosti (DSS)

  • Porovnajte poplatky: Aktuálne pôsobí na Slovensku 5 DSS, každá má svoje vlastné poplatky. Hoci sú poplatky za správu v 2. pilieri veľmi nízke a regulované, oplatí sa ich porovnať. Nižšie poplatky znamenajú viac peňazí pre vás.
  • Ako si vybrať: Historické výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov, ale môžu nám dať predstavu o úspešnosti danej DSS v minulosti. Pozrite sa na dlhodobé trendy, nie len na krátkodobé výkyvy.
  • Zmena DSS: Prečítajte si recenzie, zistite, ako DSS komunikuje so sporiteľmi, či má prehľadnú webovú stránku a zákaznícku podporu. Ak DSS nenapĺňa vaše očakávania a chcete ju zmeniť, prestup je možný najskôr po roku od uzatvorenia prvej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Následne môžete DSS zmeniť už pol roka od posledného prestupu. Na zmenu DSS od už nie je potrebný tzv. „akceptačný list“. Stačí uzatvoriť prestupovú zmluvu s novou DSS.

Výber fondu

Máte na výber z dvadsiatky rôznych fondov od piatich DSS. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti a je určený pre inú skupinu sporiteľov. Je dôležité vybrať si ten správny.

Každá DSS povinne spravuje jeden dlhopisový garantovaný dôchodkový fond a jeden akciový negarantovaný dôchodkový fond.

  • garantované (dlhopisové) – garančný mechanizmus v tomto prípade znamená, že ak je aktuálny majetok sporiteľa nižší, než individuálne garancie, doplatí DSS rozdiel zo svojho majetku. Garancie sa vyhodnocujú individuálne pre každého sporiteľa pri odchode do dôchodku, tak aby mal sporiteľ na účte v dlhopisovom fonde garantovaný minimálne rovnaký objem úspor, aký tam vložil.
  • negarantované (akciové, zmiešané a indexové).

Zároveň môžu DSS-ky vytvárať aj iné dôchodkové fondy, garantované alebo negarantované, so špecifickými investičnými stratégiami.

  • Dlhopisové fondy (konzervatívne): Nižšie riziko, nižší potenciál výnosu. Sú vhodné pre tých, ktorí sú blízko dôchodkovému veku alebo majú nízku toleranciu k riziku a uprednostnia ochranu peňazí pred ich vyšším zhodnotením.
  • Zmiešané fondy (vyvážené, balancované): Očakávaný vyšší výnos ako pri dlhopisových fondoch, s vyššou mierou kolísania (volatilitou). Tieto fondy investujú do dlhopisov aj do akcií (a často aj do ďalších vecí), aby sa dosiahla rovnováha medzi rizikom a ziskom.
  • Akciové fondy (dynamické): Vyššie riziko, vyšší potenciál výnosu. Sú vhodné pre mladších sporiteľov s dlhším časom odchodu do dôchodku, alebo pre skúsenejších sporiteľov, pripravených na vyššiu volatilitu.
  • Indexové fondy: Snažia sa kopírovať výkonnosť niektorého indexu, napríklad S&P 500. Sú transparentné a s nízkymi poplatkami. Sú ideálne pre mladých ľudí, ktorí majú dlhší čas do dôchodku a chcú dosiahnuť zaujímavý výnos pri vyššom riziku a volatilite.

Čo treba zvážiť pri výbere fondu?

  • Vek/ investičný horizont
    • Mladší sporitelia si môžu dovoliť dynamickejšie fondy (akciové, indexové), pretože majú dlhší čas na zhodnotenie úspor a vyrovnanie prípadných krátkodobých strát.
    • Starší sporitelia by mali postupne presúvať úspory do konzervatívnejších fondov (dlhopisových), aby chránili svoje úspory pred rizikom straty tesne pred dôchodkom.
  • Tolerancia rizika
    • Ak ste opatrnejší a ťažko znášate kolísanie hodnoty investícií, zvoľte konzervatívnejšie fondy.
    • Ak akceptujete vyššie riziko pre potenciálne vyššie výnosy,vyberte si dynamickejšie fondy.
  • Ak sa neviete rozhodnúť
    • Ak si nie ste istí výberom fondu, využite Predvolenú investičnú stratégiu (PIS). V PIS automaticky začínate v indexovom fonde (dynamickom) a vaše úspory sa s pribúdajúcim vekom postupne presúvajú do konzervatívnejších fondov. Od 50 rokov sa každý rok presunú 4% majetku z indexového fondu do dlhopisového fondu. Je to jednoduché a automatické riešenie, ktoré zohľadňuje vek sporiteľa. Napr. u sporiteľa vo veku 51 rokov už bude tento pomer 8% : 92%.

Pravidelná kontrola a zmena fondov

Vaša investičná stratégia by sa mala prispôsobovať vašej životnej situácii.

  • Alokačný pomer: Rozloženie medzi fondami môžete bezplatne zmeniť aj viackrát do roka. Nie je to však nutné robiť často. Vždy myslite na to, či je zmena pre vás skutočne výhodná. Aj keď máte zapnutú predvolenú investičnú stratégiu, minimálne raz ročne skontrolujte, ako sa darí vašim fondom.
  • Čo sledovať: Sledujte najmä dlhodobé trendy, nielen krátkodobé výkyvy či negatívne správy v TV. Podobne ako keď sa pozeráte na mapu a sledujete svoje smerovanie ku cieľu, nie každú zákrutu na ceste. Porovnávajte výkonnosť vášho fondu s priemernou výkonnosťou porovnateľných fondov na trhu.

Zmeny v 2. pilieri v roku 2025: Čo sa mení a ako sa pripraviť?

Tak často, ako sa mení počasie, politici s obľubou menia aj zákony pre 2. pilier. Áno, aj v roku 2025 sa dočkáme niekoľkých zmien v 2. pilieri. Je to ako keby nám menili pravidlá hry počas zápasu. Aby sme sa dokázali zmenám prispôsobiť, je dobré o nich vedieť a byť pripravení.

Čo nás čaká v 2.pilieri v roku 2025?

  • Zmeny v poplatkoch: Od roku 2025 sa znižuje maximálna hodnota odplaty za správu dôchodkového fondu na 0,4 % priemernej ročnej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde. Tým má 2. pilier, spomedzi porovnateľných finančných produktov, nastavené absolútne najnižšie poplatky za správu úspor na Slovensku. To je skvelá správa pre sporiteľov, ktorí môžu očakávať vyššiu hodnotu na osobnom dôchodkovom účte.
  • Zmeny v odvodoch: V roku 2025 sa nemenia percentá, ktoré sa odvádzajú do 2. piliera. Takže 18 % povinné odvody pre sporiteľov v druhom pilieri sa rozdeľujú tak, že 14 % zostáva v Sociálnej poisťovni a 4 % prichádzajú na osobný účet sporiteľa v DSS. Napríklad pri hrubej mzde 1000 EUR sa na osobný účet sporiteľa pripíše 40 EUR.
  • Legislatívne zmeny: V roku 2025 by nemali nastať zmeny v legislatívnom rámci 2. piliera. Majetok sporiteľov vo výške takmer 17,7 miliardy EUR (stav k 31.1.2025) je lákavým pokušením pre všetkých politikov. Prípadné zmeny, ktoré môžu ovplyvniť podmienky vyplácania, dedenia, prechodu medzi fondami atď., sa vylúčiť nedajú.
  • Zmena výplatnej fázy: Doterajšie pravidlá výplaty dôchodkov by mali platiť do konca roka 2028. Od 1. januára 2029 má dôjsť k úprave výplatnej fázy druhého piliera, pričom možnosť jednorazového výberu príspevkov zostane zachovaná. Zmeny sa majú týkať programového výberu.
  • Predvolená investičná stratégia: V prvej fáze sporenia bude majetok sporiteľa umiestňovaný (alokovaný) výlučne do indexového negarantovaného dôchodkového fondu, teda do akciových investícií, aby využili šancu na vyššie zhodnotenie. V druhej fáze sporenia, od veku 50 rokov, sa každoročne postupne presúvajú 4% majetku z indexového fondu, do menej rizikového dlhopisového garantovaného fondu.
  • Automatický vstup do 2. piliera: Pre fyzické osoby mladšie ako 40 rokov, ktorým vznikne prvé dôchodkové poistenie po 1. máji 2023, platí automatická účasť v 2. pilieri, pričom majú možnosť z tohto systému do dvoch rokov vystúpiť.

Ako sa môžu bežní sporitelia pripraviť na zmeny?

  • Zvýšte opatrnosť: Pozorne sledujte všetky zmeny a prispôsobujte im svoju stratégiu. Sledujte všetky dostupné informácie a nebojte sa pýtať.
  • Porovnávajte: Porovnávajte si ponuky jednotlivých DSS a uistite sa, že máte tie najlepšie podmienky.
  • Pýtajte sa: Ak si nie ste istý, poraďte sa s odborníkom.

Riziká a nevýhody 2. piliera: Na čo si dať pozor?

Neexistuje ideálny finančný produkt: ani 2. pilier nie je bez rizík. Je dôležité, aby sme o nich otvorene hovorili. Aby sme sa vedeli správne pripraviť a vyhnúť sa im.

Aké sú najčastejšie obavy a nevýhody?

Riziko straty peňazí: Áno, je to pravda. Hodnota investícií vo fondoch môže kolísať – nielen rásť, no môže aj klesať. Ako na hojdačke, raz je hore a raz dole. Treba si uvedomiť, že je to úplne prirodzená súčasť investovania. Dôležité je nepodliehať panike pri poklesoch.

Inflácia: Áno, inflácia znižuje reálnu hodnotu vašich úspor. Inflácia je ako tichý zlodej, ktorý vám kradne dôchodok priamo pred očami. Ak sa necháte paralyzovať strachom z rizika a necháte úspory ležať v konzervatívnych fondoch, inflácia ich reálnu hodnotu postupne zožiera. O desať, dvadsať, tridsať rokov, si za tie isté peniaze kúpite oveľa menej, než dnes. Strach z kolísania trhov vás paradoxne uvrhne do inej, takmer istej straty: straty hodnoty ťažko zarobených peňazí vplyvom inflácie.

Zložité podmienky: Mnoho sporiteľov sa stráca v záplave informácií a nevie, ako sa správne rozhodovať. Preto radšej neurobí vôbec nič. Zotrvávaním v nevýnosných fondoch sa však zbytočne pripravujú o potenciálne výnosy. Máte prehľad, ako zarábajú vaše fondy? Prečo by ste mali zostávať vo fonde, ktorý neprekonáva ani len infláciu?

Zmeny v legislatíve: Źiaľ, legislatívne zmeny môžu mať aj negatívne dopady na vaše úspory v 2. pilieri. Zákon č. 43/2004 z 20. januára 2004 o starobnom dôchodkovom sporení prešiel za 20 rokov svojej existencie viac než päťdesiatimi úpravami. Napríklad pôvodne nastavené príspevky vo výške 9%, sú v roku 2025 len na úrovni 4%.

Poplatky: Poplatky za správu môžu znížiť celkovú hodnotu vašich úspor. Aktuálne poplatky vo výške 0,4% sú absolútne najnižšie na trhu medzi porovnateľnými finančným produktami. Poplatky za vedenie účtu, ako aj výkonnostné poplatky, boli zrušené. V prípade poplatkov môžeme byť ako sporitelia spokojní.

Krátenie dôchodku z 1. piliera: Áno, vstupom do 2. piliera musíme počítať s krátením budúceho dôchodku z 1. piliera. Je to logickým dôsledkom fungovania dôchodkového systému. Keďže časť príspevkov, ktoré by pôvodne smerovali do 1. piliera, odkloníme do 2. piliera, do 1. piliera prúdi menej peňazí. Preto sa sporiteľom v 2. pilieri automaticky znižuje hodnota budúceho dôchodku z 1. piliera. Koeficient krátenia je individuálny.

Zjednodušene možno povedať, že miera krátenia sa líši pre každého sporiteľa. Závisí od výšky príspevkov do 2. piliera a od zhodnotenia majetku v 2. pilieri. Veľmi orientačný odhad bez záruky: ani v najhoršom prípade by krátenie nemalo presiahnuť 10%. Je dôležité uvedomiť si tento fakt a zvážiť prínosy 2. piliera (zhodnotenie úspor) oproti tomuto kráteniu. Cieľom je, aby kombinácia dôchodkov z oboch pilierov (1. pilier + 2. pilier) bola vyššia, než samotný dôchodok z 1. piliera.

Ako minimalizovať riziká?

  • Diverzifikujte: Rozložte svoje investície medzi rôzne typy fondov. Obrazne povedané, nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka.
  • Sledujte trh: Sledujte, ako sa darí vašim fondom a prispôsobujte svoju stratégiu.
  • Vyberajte si správne fondy: Vyberajte fondy, ktoré zodpovedajú vášmu veku, tolerancii k riziku a investičnému horizontu. Je to ako keď si vyberáte správne topánky na turistiku.
  • Buďte informovaní: Čítajte, študujte a pýtajte sa. Snažte sa získať čo najviac informácií, aby ste prekonali strach z neznámeho.

Praktické rady a tipy

Teóriu sme zvládli, poďme sa pozrieť na praktické rady a tipy.

Stanovte si ciele

  • Položte si zásadnú otázku: bude mi stačiť dôchodok z 1. a 2. piliera na vysnívaný život? Chcete cestovať po svete? Zabezpečiť deti a vnúčatá? Prispievať na charitu? Rozhodnutie je len na vás. Určite zvážte aj 3. pilier a ďalšie individuálne zdroje na dôchodok.

Začnite čo najskôr

  • Nečakajte na ideálnu chvíľu, začnite už dnes. Čím skôr začnete, tým viac času majú vaše peniaze rásť. Využite silu zloženého úročenia vo svoj prospech, podobne ako sa nabaľuje snehová guľa cestou dole z kopca.

Nepodceňujte silu pravidelnosti

  • Pravidelné sporiť je rovnako dôležité, ako to, koľko sporíte. Ak je to vo vašich možnostiach, odkladajte si aj na vlastné dôchodkové programy mimo 2. piliera.
  • Aj menšie pravidelne investované sumy môžu časom urobiť veľký rozdiel. Pravidelnosť je kľúč k budovaniu majetku.

Sledujte výkonnosť vašich fondov

  • Pravidelne sledujte, ako sa darí vašim fondom. Nenechajte sa zmiasť krátkodobými výkyvmi. Sledujte dlhodobé trendy. Ak nie ste spokojný, nebojte sa prejsť do iného fondu.

Oslovte odborníkov

  • Ak si nie ste istí, obráťte sa na finančných odborníkov. Pomôžu vám zorientovať sa a nájsť najlepšie riešenie pre vás. Dokonca bezplatne, zistite viac v tomto článku. Prevezmú na seba nudnú administratívu a sledovanie trhov, aby ste sa mohli venovať veciam, ktoré vás bavia viacej.

Buďte trpezliví

  • Výsledky neprídu hneď, trpezlivosť sa vypláca. Dôchodkové sporenie je maratón, nie šprint. Aktuálne vyplácané dôchodky z 2. piliera sú nízke. 2.pilier prinesie najlepšie výsledky po desaťročiach, nie po pár rokoch. Za dve desaťročia existencie 2.piliera, čo je relatívne krátky čas na viditeľné zmeny, odvádzali terajší dôchodcovia väčšinu odvodov len do 1. piliera. Každým rokom preto môžeme očakávať postupné zvyšovanie vyplácaných dôchodkov z 2. piliera.

    Malá úvaha: aký štátny dôchodok by ste očakávali z 1. piliera, keby ste mali odpracovaných len 20 rokov? Blahosklonne pritom odhliadnime aj od faktu, že do 1. piliera odchádza násobne vyššia časť odvodov, než do 2. piliera…

Vytvorte si viacero zdrojov príjmu na starobu

  • Prevezmite zodpovednosť za svoju finančnú budúcnosť. Buďte aktívni a robte informované rozhodnutia. Nespoliehajte sa len na štát, je vo vašich rukách, ako sa budete mať v dôchodku. Ideálne je mať na dôchodku niekoľko zdrojov príjmu – práve preto, že pracovný príjem vypadne. Odporúčame využiť nielen 3. pilier, ale aj vlastné investovanie na dôchodok, nezávislé od štátu.

Často kladené otázky (FAQ) o 2. dôchodkovom pilieri

  • Kto môže vstúpiť do 2. dôchodkového piliera?
    • Povinne každá osoba, ktorej vzniklo prvé dôchodkové poistenie po 1. máji 2023 (napr. prvý raz sa zamestnala) a ktorá zároveň nemá viac ako 40 rokov, vzniká automatická účasť na starobnom dôchodkovom sporení.
    • Dobrovoľne osoby, ktoré boli dôchodkovo poistené pred 1. májom 2023 a sú mladšie ako 40 rokov. Pre túto kategóriu osôb sa po vstupe stáva 2. pilier povinný a už z neho nie je možné vystúpiť.
  • Môžem vystúpiť z 2. dôchodkového piliera?
    • Vystúp z 2. piliera nie je možné. Výnimka sa vzťahuje na mladých sporiteľov, ktorým vznikla automatická účasť v 2. pilieri. Tí majú možnosť vystúpiť do dvoch rokov od vzniku prvej účasti. Zároveň budú mať právo opäť raz dobrovoľne vstúpiť do 2. piliera, najneskôr do veku 40 rokov.
  • Ako často môžem meniť fondy v 2. pilieri?
    • Alokáciu medzi fondami môžete meniť aj viackrát do roka. Je však dôležité robiť uvážené, nie príliš časté zmeny, na základe dlhodobej stratégie, nie krátkodobých emócií.
  • Môžem si platiť dobrovoľné príspevky do 2. piliera?
    • Áno, môžete. Kvôli politickým vplyvom a častým zmenám v 2. pilieri, však radšej odporúčame zvoliť iné možnosti zhodnocovania voľných peňazí.
  • Kde nájdem prehľad o svojich úsporách v 2. pilieri?
    • Prehľad o vašich úsporách vám pravidelne zasiela vaša DSS spoločnosť. Môžete sa prihlásiť aj do online portálu vašej DSS, kde nájdete aktuálne informácie o stave vášho účtu.
  • Čo sa stane s mojimi úsporami v 2. pilieri v prípade úmrtia?
    • Úspory v 2. pilieri sú dediteľné. Môžete určiť oprávnenú osobu, ktorá v prípade vášho úmrtia získa úspory mimo dedičského konania, čo je rýchlejšie a jednoduchšie. Bezplatne môžete určiť aj viaceré osoby, každej z nich individuálne nastaviť pomernú časť úspor z 2.piliera. Zmeniť oprávnenú osobu môžete podľa potreby aj opakovane, napríklad po rozvode.
  • Keď už mám 2. pilier, načo mi bude 3. pilier?
    • 3. dôchodkový pilier je dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie. Je úplne nezávislý od 1. aj 2. piliera. Je to ďalšia možnosť, ako si prilepšiť k dôchodku z 1. a 2. piliera. 3. pilier umožňuje daňové výhody, príspevky od zamestnávateľa a flexibilnejšie podmienky výplaty.

Záver: ako sa budete mať na dôchodku, máte vo svojich rukách.

Zopakujme si to najdôležitejšie:

  • 2. pilier nie je zázračný liek na všetky problémy dôchodkového systému. Je to však dôležitý nástroj, ktorý nám môže pomôcť zabezpečiť si lepší dôchodok. Je to naša šanca ovplyvniť finančnú budúcnosť a zabezpečiť si pokojnejšiu a dôstojnejšiu starobu.
  • Výber fondu je kľúčový: Vyberajte si fondy, ktoré zodpovedajú vášmu veku, tolerancii k riziku a investičnému horizontu.
  • Optimalizujte svoje sporenie: Pravidelne kontrolujte a prispôsobujte svoju stratégiu.
  • Sledujte zmeny: Riziká sú riaditeľné, ak ste informovaní a aktívni.
  • Začnite čo najskôr: Čím skôr začnete, tým dlhšie môžu vaše investície rásť.
  • Nebojte sa pýtať: Ak si nie ste istí, obráťte sa na finančných odborníkov.
  • Určite oprávnenú osobu: V prípade úmrtia sa pozostalí môžu dostať k prostriedkom oveľa skôr, než pri dedičskom konaní.
  • Buďte trpezliví: Dôchodkové sporenie je dlhodobý proces.

Máte pochybnosti a neviete sa rozhodnúť? Chceme vás povzbudiť:

2. dôchodkový pilier je nástroj, ktorý vám dáva možnosť zlepšiť budúci dôchodok. Účasťou v 2. pilieri sa stávate spolutvorcami vašej finančnej budúcnosti, nielen pasívnymi prijímateľmi štátneho dôchodku. Nebojte sa prevziať zodpovednosť za svoju finančnú budúcnosť a zvýšte si šance na dôstojnejší život po celoživotnej práci.

Chcete zistiť, ako vyťažiť z 2. piliera maximu a zabezpečiť si lepší dôchodok? Rezervujte si 30-minútovú online konzultáciu. Preberieme vašu aktuálnu situáciu, odpovieme na otázky a objasníme vám, ako naše poradenstvo pomáha klientom dosiahnuť dôchodkové ciele. Aj keby ste sa napokon rozhodli ísť vlastnou cestou, získate užitočné informácie. Konzultácia je bezplatná a nezáväzná.

Ďalšie články

Odporúčané témy

Obľúbené tagy

finančné plánovanie


sobolic.sk
Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.