Je finančný sprostredkovateľ prekážkou, alebo kľúčom k lepšej finančnej budúcnosti? Spoznajte obe strany mince.
Priznajme si, financie dokážu byť poriadne zamotané. Možno práve teraz vám v hlave víria otázky a pochybnosti. „Financie si riešim sám, načo mám spolupracovať s finančným sprostredkovateľom?“ pýtate sa sami seba.
„Nebude sa len snažiť, aby mi predal drahý produkt, ktorý vôbec nepotrebujem?“ Verte nám, chápeme tieto obavy. V dnešnom svete, kde sa na nás valia ponuky z každej strany, je prirodzené byť opatrný pri rozhodovaní, komu zveríme naše ťažko zarobené peniaze.
Ale čo ak by sme vám povedali, že s dobrým finančným sprostredkovateľom na vašej strane môžete ušetriť priemerne tisíce eur počas nasledujúcich 10 rokov? Znie to prehnane? V zložitom svete financií hľadajú mnohí ľudia pomoc a usmernenie od skúsených odborníkov.
Finanční sprostredkovatelia, ako napríklad investiční poradcovia, hypotekárni makléri či poisťovací agenti, hrajú dôležitú úlohu pri spájaní klientov s vhodnými finančnými produktmi a službami. Poďme sa spoločne pozrieť na výhody spolupráce s finančným profesionálom, o ktorých ste možno ani nevedeli.
Existuje viacero dôvodov, prečo ľudia uprednostňujú spoluprácu s finančnými sprostredkovateľmi:
1. Odbornosť a vedomosti: Finanční sprostredkovatelia disponujú rozsiahlymi znalosťami a skúsenosťami v oblasti financií. Neustále sledujú trendy na trhu, poznajú aktuálne ponuky rôznych inštitúcií a dokážu klientovi poskytnúť objektívne a nezávislé rady. Okrem toho, pre každý sektor, v ktorom vykonávajú činnosť, sú povinní absolvovať vzdelávanie:
- osobitné finančné vzdelávanie – každoročne
- odbornú skúšku – každé 4 roky.
Vyskúšajte si cvičný test na stránke NBS: https://regfap.nbs.sk/skusky/testy
2. Objektivita a nestrannosť: Finanční sprostredkovatelia nie sú priamo viazaní na jednu konkrétnu banku, poisťovňu či investičnú spoločnosť, ako viazaní agenti. To im umožňuje vyberať pre klienta najvhodnejšie riešenie zo širšej ponuky.
3. Pohodlie a úspora času: Vyhľadávanie a porovnávanie rôznych finančných produktov býva časovo náročné a frustrujúce. Finančný sprostredkovateľ urobí túto prácu pre klienta a ušetrí mu čas a energiu, ktorú môže klient venovať svojim koníčkom a rodine.
4. Podpora a usmernenie: Finanční sprostredkovatelia slúžia ako sprievodcovia v zložitom svete financií. Klientom dokážu pomôcť s pochopením rôznych produktov a terminológie, s výberom najlepších riešení a s realizáciou finančných cieľov.
5. Personalizovaný prístup: Každý klient má iné potreby a ciele. Dobrý finančný sprostredkovateľ venuje klientovi dostatok času, aby ho spoznal a navrhol mu najlepšie riešenia na mieru.
Očakávania klientov od finančných sprostredkovateľov
Klienti očakávajú od finančných sprostredkovateľov viacero vecí:
- Profesionalita a etika: Klient chce, aby sprostredkovateľ pôsobil profesionálne a eticky, dodržiaval všetky platné zákony a predpisy a chránil jeho dôverné informácie.
- Odbornosť a skúsenosti: Klient očakáva, že sprostredkovateľ má hlboké znalosti o finančných produktoch a službách a dokáže mu poskytnúť relevantné a užitočné informácie.
- Objektivita a nestrannosť: Klient chce, aby sprostredkovateľ konal v jeho najlepšom záujme a odporúčal mu riešenia bez ohľadu na vlastné provízne ciele.
- Transparentnosť a čestnosť: Klient očakáva transparentný proces, v ktorom mu sprostredkovateľ jasne vysvetlí všetky poplatky a provízie a bude s ním komunikovať otvorene a úprimne. Že ho upozorní aj na nástrahy a nevýhody.
- Dobrá komunikácia a dostupnosť: Klient očakáva, že sprostredkovateľ s ním bude priebežne komunikovať, odpovedať na jeho otázky a požiadavky a bude mu k dispozícii v prípade potreby.
Veci, ktoré klienti oceňujú na sprostredkovateľoch
Klienti oceňujú na finančných sprostredkovateľoch najmä:
- Pomoc pri dosahovaní finančných cieľov: Klienti si vážia, keď im sprostredkovateľ pomôže zadefinovať ich finančné ciele a navrhne im cestu na ich dosiahnutie.
- Úspora času a peňazí: Klienti sa tešia, keď im sprostredkovateľ ušetrí čas a energiu pri hľadaní a porovnávaní rôznych produktov a pomôže im nájsť riešenia, ktoré im ušetria peniaze. Napríklad kontrolou starých zmlúv alebo rozumným investovaním na predčasné vyplatenie hypotéky.
- Zníženie stresu a obáv: Finančné záležitosti bývajú pre mnohých ľudí stresujúce. Klienti oceňujú, že im sprostredkovateľ pomáha zorientovať sa v zložitých finančných otázkach a poskytuje im pocit istoty pri rozhodovaní.
- Dlhodobý vzťah: Klienti sú radi, keď si môžu vybudovať dlhodobý vzťah so svojím finančným sprostredkovateľom. Ten môže sledovať ich finančnú situáciu v priebehu času a prispôsobovať výber finančných produktov podľa ich meniacich sa potrieb a životných cieľov. Korektná spolupráca sa častokrát pretaví do dlhodobého vzťahu, keď finančný sprostredkovateľ sprevádza klienta počas viacerých období života. Pomáha klientom riešiť vlastné bývanie, ich deťom pri uľahčení štartu do života alebo pri zabezpečení dôchodkového programu.
Veci, ktoré klienti nenávidia na finančných sprostredkovateľoch
Žiaľ, nie všetky skúsenosti so sprostredkovateľmi sú pozitívne. Tak, ako vo všetkých profesiách, aj medzi sprostredkovateľmi sa nájdu jedinci, ktorí kazia ostatým meno. Čo ľudia na finančných sprostredkovateľoch neznášajú:
- Nedostatok odbornosti: Nie všetci sprostredkovatelia disponujú potrebnými znalosťami a skúsenosťami, napríklad na začiatku kariéry. Preto je správne, ak na začínajúceho sprostredkovateľa dohliada jeho skúsenejší vedúci. Nie je chybou priznať pred klientom, že nemá potrebné skúsenosti alebo možnosti vyriešiť jeho požiadavky. Vyhnite sa spolupráci so sprostredkovateľom, ktorý vás zavádza, nedokáže zodpovedať vaše otázky alebo mu chýbajú potrebné licencie.
- Nedostupnosť: Klient by mal mať možnosť obrátiť sa na svojho sprostredkovateľa vtedy, keď ho potrebuje. Ak je sprostredkovateľ ťažko dostupný alebo nereaguje na požiadavky klienta, je to pre klienta frustrujúce. Skôr či neskôr to povedie k ukončeniu spolupráce.
- Slabá komunikácia: Klient by mal mať pocit, že rozumie sprostredkovateľovi a že sprostredkovateľ rozumie jemu. Ak je vaša komunikácia nedostatočná alebo nejasná, vedie to k sklamaniu, frustrácii, postupnej strate dôvery a ukončeniu spolupráce.
- Nátlakové jednanie: Niektorí sprostredkovatelia sa viac zameriavajú na predaj produktov, ktoré im prinesú najvyššiu províziu, než na skutočné potreby klienta. To môže viesť k tomu, že klientovi odporučia nevhodné, predražené či zbytočné produkty. Alebo ich tlačia k okamžitému podpisu zmluvy. Bez času na rozmyslenie alebo bez dostatku informácií na kvalifikované rozhodnutie. Neakceptujte takéto praktiky, nájdite si iného sprostredkovateľa.
- Skryté poplatky: Niektorí sprostredkovatelia, v snahe predať finančné produkty, môžu zamlčať poplatky alebo provízie pred podpisom zmluvy. Nečestné konanie netolerujte – hláste ho na centrále spoločnosti alebo sa sťažujte v NBS, ako orgánu dohľadu. Žiadny finančný odborník, ktorý chce dlhodobo pôsobiť vo svojej branži, si podobné triky nedovolí.
- Nezáujem o klienta po predaji: Klient sa môže cítiť oklamaný, keď sa sprostredkovateľ o klienta zaujíma len do okamihu predaja. Potom náhle prestane komunikovať, lebo už dostal svoju províziu za predaný produkt. Seriózny sprostredkovateľ buduje so svojimi klientami dlhodobý vzťah, ktorý sa predajom nekončí.
- Podvodné konanie: Z času na čas sa v médiách objaví správa, že finančný expert okradol svojich klientov. Napríklad, že prevzal od klienta hotovosť, aby mu peniaze „vložil“ na jeho zmluvu či vybavil „super garantovanú investíciu“. Nikdy nedávajte finančnému sprostredkovateľovi hotovosť. Ani bezhotovostné platby mu neposielajte. Jednoducho, finančný sprostredkovateľ nie je oprávnený v súvislosti s finančným sprostredkovaním prijímať platby od klientov. Viac informácií nájdete v tomto článku. Plaťte bezhotovostne priamo na účet finančnej inštitúcie uvedený v zmluve. V prípade pochybností si preverte podozrivé konanie na centrále spoločnosti, v NBS alebo kontaktujte políciu.
Záver
Finanční sprostredkovatelia vám môžu významne pomôcť pri stanovení a dosahovaní vašich finančných cieľov. Pri výbere sprostredkovateľa si urobte prieskum a vyberte si toho, kto má dobré meno, disponuje potrebnými znalosťami a skúsenosťami a kladie vaše potreby na prvé miesto.
Máte otázky ohľadom spolupráce s finančným sprostredkovateľom? Napíšte nám!